1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Германия одобри използването на биоразградими торбички за органични отпадъци

Германия одобри използването на биоразградими торбички за органични отпадъци

Торбичките, направени от материала Ecovio FS, се разлагат напълно и не влошават качеството на компоста

Област Бад Дюркхайм, Германия одобри за постоянно използване торбичките за органични отпадъци, направени от пластмасовия материал Ecovio FS, съобщи BASF след успешно приключване на пилотния проект. Местните жители и местните дружества за управление на отпадъците са доволни, твърди немската компания.

Торбичките, направени от материала Ecovio FS, се разлагат напълно и не влошават качеството на компоста. Благодарение на тях, изхвърлянето на биоразградимите отпадъци става по-чисто, по-хигиенично и по-лесно, отколкото с хартиени торбички или стари вестници. Торбичките не само предотвратяват неприятните миризми и насекомите, но и премахват необходимостта от миене и почистване на контейнера, в който се събират органичните отпадъци.

При стартиране на проекта в началото април всяко от около 65-те хиляди домакинства в района получава 10 торбички, направени от Ecovio FS. Жителите са насърчени да събират своите органични отпадъци в торбичките и да ги изхвърлят в контейнера за органични отпадъци. Независимото консултантско дружество IBK-Solutions осъществява мониторинг на пилотния проект и извършва анализ на компоста в инсталацията за компостиране на органични отпадъци в град Грюнщадт. В допълнение е осъществено проучване сред жителите за използването на тези торбички.

Анализът показа, че биоразградимите торбички за органични отпадъци нямат пагубен ефект върху качеството на компоста. Пластмасата се разгражда напълно. Торбичките за органични отпадъци, направени от материала Ecovio FS, не оказват влияние върху състава на компоста: плътността, съдържанието на вода и сол, стойността на pH, нутриентите, процентното съдържание на органично вещество и другите съставки на компоста се запазиха непроменени.

Не се променя и външният вид на компоста. Това са важни критерии, защото инсталацията за компостиране на органични отпадъци продава хумус на клиенти като лозари, овощари и производители на аспержи, които го използват за подобряване качествата на почвата.

Проучването показа, че почти 90 процента от жителите са доволни от торбичките от Ecovio. Над половината от анкетираните са посочили, че торбичките са много полезни за събиране на органични отпадъци.

Жителите дават особено висока оценка на факта, че събирането на органични отпадъци става много по-лесно, без течащи торбички и лоши миризми. Според извършения от IBK-Solutions анализ, пълните торбички могат да се съхраняват най-малко две седмици, без да протекат. За в бъдеще жителите на областта си пожелават торбички с различни размери, а също и системи за носене и затваряне.

Съществената полза от гледна точка на оползотворяване на отпадъците се състои в това, че на дружествата за обезвреждане на отпадъци не се налага да влагат усилия и средства в трудоемки дейности по отделяне на торбичките за органични отпадъци. Торбичките заедно с органичните отпадъци се разграждат до ценен компост, въглероден двуокис и вода.

Освен това, ако се извършват повече дейности по компостиране в рамките на по-голям район, това ще намали количеството органични отпадъци, което се превръща в остатъчни отпадъци. Използването на биоразградими пластмасови торбички не води до намаляване на процента неправилно обезвредени отпадъци, с други думи на процента нежелани конвенционални пластмаси, в органичните отпадъци.

Биоразградимата пластмаса Ecovio FS е нова разработка на BASF. Тя е направена от материала Ecoflex FS, който е на частично биологична основа (полиестер) и PLA (полимлечна киселина), получавана от царевично нишесте. Благодарение на тази комбинация, торбичките, използвани в пилотния проект в района на Бад Дюркхайм, съдържат над 50 процента възобновими суровини.

Подобно на самите биоразградими отпадъци, материалът Ecovio се разгражда от микроорганизми с помощта на ензими. Този процес на разграждане зависи единствено от структурата на молекулите, а не от произхода на суровината. В края на процеса на компостиране микроорганизмите са разградили напълно торбичките до въглероден двуокис, вода и биомаса.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.