1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Компонентът "зелена" енергия може да оскъпи тока за крайните клиенти с 4%

Компонентът "зелена" енергия може да оскъпи тока за крайните клиенти с 4%

ЕVN предлага да бъде създаден специален фонд за компенсиране на разходите в енергийната система

Ако разходите на електроенергийната система за присъединените "зелени" централи бъдат прехвърлени на потребителите, това означава цената на тока да нарасне с поне 4% от 1 юли, прогнозира регионалният мениджър на ЕVN България Йорг Золфелнер пред медиите, цитиран от БТА. Прогнозата му съвпада и с очакванията на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. 

За да не се случва това отново, след като през 2012 г. по същата причина цената скочи с 13 на сто, компанията предлага да бъде създаден специален фонд за компенсиране на разходите. Идеята е във фонда да се събират приходите от въведената цена за достъп до мрежата за производителите на "зелена" енергия и половината от приходите от продажбата на емисиите въглероден двуокис.

Дружеството, което обслужва югоизточната част на страната, вече е обсъдило идеята си с Конфедерацията на работодателите и индустриалците и Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори. 

Около 760 млн. лв. са разходите за реално присъединените мощности от възобновяеми източници, а след въвежданвето на нова методика от ДКЕВР държавата компенсира само около 300 млн. лв. от тях - за произведената енергия, одобрена от регулатора. Останалите разходи трябва да се компенсират от крайните снабдители-тоест електроразпределителните дружества и ЕСО. Така остават поне 420 млн. лв. некомпенсирани разходи от юли 2012 г. до юли 2013 г., каза Золфелнер.

Според мениджърите на ЕВН, за година във фонда могат да влязат поне 200 млн. лв. от продажби на въглеродни емисии и още толкова - от цената за достъп. 

Създаването на фонд е един възможен вариант, който предлагаме, а правителството трябва да вземе решение как да възстанови разходите в енергийната система, посочи Золфелнер. Според него обаче прехвърлянето на тези разходи към крайните клиенти е лош вариант. "Това ще означава още поне 4% поскъпване на тока само заради компонента "зелена" енергия, а това няма да е добре нито за битовите, нито за стопанските потребители", смята той.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.