1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Започва ваксинацията срещу бяс при дивите хищници

Започва ваксинацията срещу бяс при дивите хищници

В операцията ще се включат 7 специално оборудвани самолета

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) започва есенния етап на ваксинацията по въздух срещу бяс при дивите хищници днес, 6 ноември, съобщиха от агенцията. В операцията ще се включат 7 специално оборудвани самолета. Машините ще изхвърлят над 1 100 000 броя ваксинални примамки над територията на областите София-град, София-област, Перник, Кюстендил, Видин, Монтана, Враца, Велико Търново, Габрово, Ловеч, Плевен, Добрич, Силистра, Варна, Русе, Разград, Търговище, Шумен, част от Бургас (община Руен) и част от Благоевград (община Благоевград, Симитли, Кресна, Струмяни, Сандански и Петрич).

Ваксините няма да бъдат разпръсквани над населените места и водоемите. Ветеринарите препоръчват хората да не пипат ваксиналните примамки с незащитени ръце, защото при нарушена цялост на външната обвивка, ваксината може да бъде опасна за тяхното здраве. При контакт е добре да се извърши консултация с лекар. Ваксините не представляват опасност за здравето на останалите диви и домашни животни.

Препоръчително е обаче те да се държат затворени или на повод (за кучетата), за да не приемат примамките, които са предназначени специално за дивите хищници. Ваксиналните примамки са с формата на кубче с размери 2/ 3/ 2 см и са със специфична миризма на мърша, за да привличат хищниците. При изяждане на примамката те се ваксинират против бяс. За контрол на ефикасността от ваксинацията в примамката е включен тетрациклинов маркер, който се отлага в зъбите и костите на животното. На един квадратен километър се изхвърлят по 20 броя ваксинални примамки, които самолетите пускат от височина 150 метра. Мястото на всяка пусната от самолетите ваксина се отбелязва с помощта на GPS-система. За първи път ваксинацията на хищници от въздуха бе извършена на два етапа през пролетта и есента на 2009 г., когато над 2 млн. ваксинални примамки бяха изхвърлени от самолетите върху площ от над 55 хил. км. От тогава броят на констатираните случаи на заразени с бяс животни е намалял драстично.

Ваксинацията е част от Програмата за надзор и изкореняване на заболяването бяс, която е разработена от Българската агенция по безопасност на храните. Всяка година програмата се одобрява от Европейската комисия за съфинансиране, като по този начин се подпомага нейната реализация. График на ваксинацията: 1. летище Лесново – 6 летателни дни (Югозападна България); 2. летище Ерден, област Монтана – 10 летателни дни (Северозападна България); 3. летище Калиманци, област Варна – 15 летателни дни (Североизточна и Централна България). Възможни са промени в графика поради силната зависимост на мероприятието от атмосферните условия.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.