1. Начало
  2. Новини
  3. ОСП - научи повече
  4. Стефан Спасов: Общият бюджет, който е договорен по подхода ВОМР, е около 400 млн. лева

Стефан Спасов: Общият бюджет, който е договорен по подхода ВОМР, е около 400 млн. лева

В новия програмен период ще се опитаме да осигурим повече средства за работата на МИГ в България, казва началникът на отдел „ВОМР“, МЗм

 

България започва да прилага подхода ЛИДЕР в периода 2007- 2013 година. Подходът включва 57 общини и обхваща около 25% от територията на страната, с население малко над 800 хил. души. Договорени и изпълнени са над 1300 проекта за инвестиции в малките местни общности.

В настоящия програмен период в България има вече 64 МИГ, територията на прилагане на подхода ЛИДЕР вече представлява около 50% от територията на страната, като в Местните инициативни групи са включени 117 общини и население над 1,6 млн. души. До края на програмния период се очаква да бъдат договорени и изпълнени 2500 проекта, които да подобрят условията на живот в малките населени места.

Стефан Спасов, началник на отдел „Водено от общностите местно развитие“, МЗм: В момента тези Местни инициативни групи изпълняват своите стратегии за местно развитие, като общият бюджет, който е договорен по Подхода, е около 400 милиона лева.

В настоящия програмен период финансирането по подхода ЛИДЕР е многофондово – 5 управляващи органа финансират стратегиите за местно развитие. Програмата за развитие на селските райони е водещ управляващ орган по подхода. ЛИДЕР черпи още ресурси от програмите: Околна среда, Иновации и конкурентоспособност, Наука и образование за интелигентен растеж, Развитие на човешките ресурси.

Стефан Спасов: „По всяка от тези програми процентът на усвояемост е висок, но е в различна степен. Варира от 60 до 85-90% степен на договаряне и около 50% вече се стремим степен на разплащане.“

Сегашният програмен период трябва да приключи в края на тази календарна година.

Стефан Спасов: „До края на този програмен период предвиждаме успешното приключване на стратегиите за местно развитие и изготвянето на новите стратегии, като в момента има открит прием за подготовка на нови стратегии.“

Какви ще са промените по подхода ЛИДЕР?

Стефан Спасов: „Единствената промяна по Подхода е, че ще се опитаме да подобрим прилагането му, като създадем по-добри условия на Местните инициативни групи и осигурим повече средства за тяхната работа и основното нещо е, че при Подхода ще има по-голямо покритие на територията на страната, за да могат всички общини да се възползват от неговите възможности.“

Една от образцовите Местни инициативни групи в страната е МИГ Разлог.

Венета Нанева, изпълнителен директор на МИГ Разлог:

veneta-naneva

„Местна инициативна група Разлог е създадена през 2009 година, като публично-частно партньорство между местната власт, стопанския сектор и гражданския сектор.

През 2010 година МИГ Разлог беше официално регистрирана, като Сдружение с нестопанска цел по Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Изпълнението на първата стратегия започна през 2011 година за програмен период 2007-2013 г. Финансирани бяха 32 проекта на микропредприятия, земеделски производители, неправителствени организации и на община Разлог. Това помогна за благоустрояването, за създаването на местни партньорства, за инвестиции в ново оборудване и технологии за малкия бизнес, за земеделските производители и не на последно място - това способства за генериране на нови работни места и качествена заетост.“

С натрупания опит МИГ Разлог надгражда своята Стратегия за местно развитие. И може да се похвали с добри резултати.

Венета Нанева: „През настоящия период ние изпълняваме втора по ред стратегия. Тя е еднофондова. Финансирана е само от Европейски фонд за развитие на селските райони чрез ПРСР 2014-2020 година. Стратегията ни се изпълнява чрез седем мерки с финансиране над 3 милиона лева. Голяма част от проектните предложения вече са одобрени. Договорите са сключени. Можем да кажем, че имаме шест напълно изпълнени проекта към настоящия момент, които са и разплатени. В процес на изпълнение са друга част от проектите, а предстои обявяване на още три процедури за прием на проектни предложения.“

МИГРазлог има натрупан опит и с проекти по трансграничното сътрудничество.

Венета Нанева: „През настоящия период изпълняваме четири проекта за транснационално сътрудничество по Мярка 19.3 на ПРСР и с това до голяма степен компенсираме еднофондовата стратегия. Създадохме много партньорства с МИГ от Италия, Чехия, Хърватска, Испания, също и с Местни инициативни групи от България. Виждането ни за новия програмен период е многофондова стратегия с проучване на актуалните потребности на бизнеса и на неправителствения сектор. До голяма степен тези потребности за променени във връзка със ситуацията. След пандемията, икономическата криза в момента, но ние искаме в най-голяма степен да отговорим на местните потребности и да работим за развитието на местната общност и за благоустрояване на територията.“

Многофондово финансиране и адекватен отговор на местните потребности – това е успешният модел за постигане на по-добри резултати в малките населени места - при изпълнението на местните стратегии по подхода Водено от общностите местно развитие, смята Венета Нанева.

Добър пример е и работата на Местна инициативна група Елхово – Болярово.

Нели Кадиева, изп. директор на МИГ Елхово-Болярово и председател на Българска национална ЛИДЕР мрежа:

„Местна инициативна група Елхово беше създадена през 2010 година през програмен период 2007-2013, като изпълнихме успешно стратегия за местно развитие. Тя беше насочена към насърчаване и подпомагане на бизнеса, т.е. на земеделските производители, неземеделските фирми, на културата, читалищата, така и подпомагане общините за инвестиции в публична инфраструктура.

През настоящия програмен период 2014-2020 година към МИГ-а се присъедини и община Болярово. Вече работим на територията на двете общини чрез финансиране от Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони.

С допълнителните средства, осигурени чрез преходния регламент, на територията на МИГ Елхово-Болярово ще бъдат инвестирани около 3,7 млн. лева. В процес на изпълнение са много проекти, насочени както към земеделските производители и тяхното подпомагане, към дребни местни производства, преработка на местни продукти, хранителни и нехранителни, така и към дребна по мащаби публична инфраструктура. Само един проект имаме изпълнен. Има забавяне в разглеждането на проектите от 2018 до момента. В момента правим прием почти по всички мерки. Има останали средства и се надявам, че успешно ще бъдат инвестирани, защото тази инвестиция води със себе си и инвестиция от страна на бизнеса. Надявам се всичко да стане успешно.“

И МИГ Елхово – Болярово ще търси многофондово финансиране на местната стратегия през следващия програмен период.

neli-kadieva

Нели Кадиева: „То доказа своята роля в България. Мисля, че успешно се изпълняват многофондовите стратегии и на базата на оценка на потребностите на нашата територия, ще решим кои фондове биха могли да подпомогнат това развитие, но при всяко положение ще бъде многофондово финансирането, за което ще кандидатстваме.“

Аграрното министерство вече е разработило и изпратило до Европейската комисия механизма на прилагане на подхода ЛИДЕР за следващия програмен период. В него са заложени няколко основни цели: увеличаване на покритието на подхода като територия и население; увеличаване на финансирането, опростяване на структурата на прилагане – договаряне на всички проекти по единни унифицирани правила на едно място – в Министерството на земеделието.

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.