1. Начало
  2. Новини
  3. ОСП - научи повече
  4. В новата ОСП на ход е AKIS

В новата ОСП на ход е AKIS

Фермерите, които не са се дигитализирали и не ползват иновации, много по-трудно ще оцелеят на пазара, смята Димитър Ванев от НССЗ

 

Системата за знания и иновации в селското стопанство AKIS ще бъде създадена с цел подобряване на връзката между науката, съветниците и бизнеса, като се улесни трансферът на научни знания в практиката. Основни участници ще бъдат от публичния сектор, науката, съветническите услуги, образованието и обучението, бизнеса, медиите и други.

„Целта на AKIS е да създаде една добра връзка между фермера, съветника и научния работник. Ще бъдат разработвани иновации, чиято необходимост е породена от желанието на фермера. Т.е. научните изследвания трябва да тръгват отдолу нагоре или науката ще работи върху това, което е необходимо на фермера“, подчерта Димитър Ванев, гл. директор на Главна дирекция "Съвети в земеделието и Аналитична лаборатория" в НССЗ.

Като основна консултантска организация в страната, Националната служба за съвети в земеделието ще бъде ключов участник в Системата за знания и иновации в селското стопанство.

„Съветникът ще се явява като посредник в двете посоки – първо, да представи пред науката какви са нуждите на фермерите, и второ - когато има разработени нови дигитални инструменти или други иновации, да помогне за техния трансфер в практиката. Много е важно фермерът да знае какво иска да постигне, а съветникът да му каже точно какъв инструмент да ползва, защото понякога тези инструменти или иновации може да са приложими за едно голямо стопанство, например, в област Добрич, но да не са приложими за някое средно или малко стопанство, примерно, в област Благоевград.“

Фермерите, които не са се дигитализирали и не ползват иновации, много по-трудно ще оцелеят на пазара, смята Димитър Ванев. Ползването на дигитални инструменти е свързано с намаляване на разходите за торове, препарати, семена. Тези фермери, които ги приложат, със сигурност, от една страна, ще си намалят разходите, а от друга - ще си увеличат добивите. Естествено, те ще станат много по-конкурентоспособни.

„Планираме за новия програмен период да разработим типове консултации по отношение на дигитализацията и иновациите. Т.е., когато при нас дойде един фермер, който отглежда, примерно, 100 дка ябълки, да му представим кои са най-подходящите за него иновации и дигитални инструменти и вече на база на неговите финансови възможности и желания, той да инвестира в тях.“


 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.