1. Начало
  2. Новини
  3. Пазари
  4. По какъв модел работят фермерските пазари?

По какъв модел работят фермерските пазари?

Клиентите също осъществяват контрол

„80% от зеленчуците, които се консумират у нас са вносни. Именно затова е нужно да се работи в посока поява на все повече малки производители“. Мнението е на Пепа Рашева, която е част от организация, провеждаща фермерски пазари в страната. Според нея има редица пречки пред дребните стопани.

„Получавам стотици запитвания от хора, които имат хоби и правят нещо в градината. Те искат да излязат на пазара и да проверят дали има смисъл да се занимават с това нещо. За да излязат на пазара, тези хора трябва да се регистрират като земеделски производители и съответно дължат социална осигуровка. Това е една огромна спирачка за всеки един начинаещ и желаещ да опита. Трябва да се работи в това направление.“

Пепа Рашева обясни и какъв е моделът, по който работят фермерските пазари в момента.

„За да се участва във фермерски пазар първо производителят трябва да е регистриран по законите на България. Може да бъде регистриран по Наредба 26. По някакъв начин той трябва да има законовото право да произвежда тази продукция. Следващите изисквания са на организацията. Той трябва да произвежда храната по чист начин. Ние имаме система, с която контролираме това. Следващото нещо е самоконторлът и професионалният контрол. Самият участник има интерес да се развива по този начин. След това всички участници в пазара имат интерес да не допускат хора, които не отговарят на тези изисквания, защото за имиджа на фермерските пазари се работи години наред.“

Не на последно място е контролът от клиентите.

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.