1. Начало
  2. Новини
  3. Растениевъдство
  4. Болярово с рязък ръст в отглеждането на памук през 2025 г.

Болярово с рязък ръст в отглеждането на памук през 2025 г.

Площите с културата нарастват шест пъти спрямо 2024 г., а очакваният добив достига близо 97 тона

Община Болярово отчита значителен ръст в отглеждането на памук през 2025 г., като засетите площи достигат 646 декара. За сравнение, през 2024 г. те са били едва 101 декара, съобщават от пресцентъра на общината в област Ямбол.

С този обем Болярово се нарежда на второ място в региона по площи с памук след община Стралджа, където са засети 1 024 декара. В цялата Ямболска област културата покрива общо 1 980 декара.

При очакван среден добив от 150 кг на декар прогнозите сочат, че от площите в Болярово ще се добият близо 97 тона памук, посочват от местната администрация.

Данните са оповестени по повод Световния ден на памука, който се отбелязва на 7 октомври. Решението за празника е взето през 2021 г. от Общото събрание на Организацията на обединените нации с цел повишаване на информираността за значението на памука за международната търговия, икономиката и намаляването на бедността.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.