1. Начало
  2. Новини
  3. Растениевъдство
  4. Заради промените в климата овощарите садят по-късни сортове овошки

Заради промените в климата овощарите садят по-късни сортове овошки

По-топлия климат позволява отглеждане на киви и маслинови дръвчета

За предизвикателствата в отглеждането на овошки ни разказва Ивелина Кръстанова, собственик на разсадник, в който се произвежда овощен посадъчен материал и декоративна растителност в района на Пазарджик. Обработват около 40 дка площи. Залагат на 90 вида овощен посадъчен материал, сред които традиционните за страната ни костилкови и семкови плодове и ядки. Произвеждат между 60-80 хиляди овошки годишно.

„Овощен посадъчен материал се засажда рано напролет или рано наесен, когато растенията не са във вегетация. Но имаме и посадъчен материал, който е в контейнери – това са четиригодишни растения и са с плодове по тях. Тези овошки могат да бъдат засаждани по всяко време на годината, стига да не са много високи температурите“, разказа Ивелина Кръстанова.

Семковите дръвчета през тази година са по-търсени спрямо другите видове.

„Това са круша, ябълка, дюля. Овошките първо се правят на дива подложка, една година се гледат, след тази една година се присажда от калем и една година се гледа питомното растение.“

Производителите на посадъчен материал в овощарството не получават подпомагане от държавата.

„Нашата работа не е механизирана. Не може с машина да се работи. Приоритет на държавата е производство на зеленчуци и на плодове, а не производството на овощен посадъчен материал.“

Заради промените в климата и затоплянето хората прибягват до по-късни сортове овошки. „Кайсията остана на заден план, защото има по-ранен цъфтеж и когато ни изненада времето март месец, естествено хората не могат да си наберат никаква реколта. Има един сорт, който е късна Силистренска. Тя е с малко по-късен цъфтеж и ако хората взимат кайсия, взимат само от този сорт. Другите сортове ранна и средно ранна кайсия просто отпадат. При прасковите също предпочитани са по-късните сортове, които дават плодове в края на август. Повечето хора предпочитат да садят ябълка, круша, дюля – това, което става.

В момента нашия климат се доближава до гръцкия климат и това ни позволява да садим по-екзотични дървета на открито. Вече в нашия климат маслината става. Киви произвеждаме, арония, фотиния. Имаме доста иглолистни растения, както и магнолии.“

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.