26 кандидати наддаваха за възрастните служебни коне; най-скъпо продадената кобила достигна цена от 9 760 лв., а процедурата премина под строг медиен контрол
11 служебни коня от конния ескадрон на СДВР бяха продадени на търг днес, като процедурата стартира в 11:00 ч. Животните, които доскоро са били част от специализираните полицейски сили, се освобождават от служба заради напредналата си възраст и невъзможност да изпълняват служебните си задължения.
На търга се явиха 26 кандидати, внесли депозит от 10% от първоначално обявените цени и направили предварителен оглед на конете, съгласно регламента за провеждане на публичен търг по Наредба на СДВР от 1997 г.
Най-скъпо продаденият кон бе 13-годишната кобила Присила, порода Български спортен кон. За нея наддаваха 12 участници. Животното бе придобито от настоящ служител на СДВР, който е работил с кобилата в продължение на осем години, но понастоящем служи в друго звено. Правилата на търга позволяват участие на служители от конния ескадрон и системата на МВР при равни условия с останалите кандидати.
Цената на Присила достигна 9 760 лв.
Първоначално търгът бе насрочен за 24 ноември, но обявяването му предизвика остра реакция от организации за защита на животните, които изразиха опасения за нехуманно отношение и настояха за прекратяване на процедурата. Това доведе до пренасочване на търга за 1 декември.
До днешната продажба бяха допуснати телевизионни екипи и представители на асоциации за защита на животните, с цел да се гарантира прозрачност на процеса. Журналистите имаха възможност да се запознаят отблизо с условията в конюшните на СДВР и да разговарят както с новите собственици, така и със служители от конния ескадрон.
От СДВР уверяват, че продадените коне са извадени от хранителната верига. Всички животни имат чип и паспорт, а последващият контрол върху тяхната съдба е ангажимент на други институции след продажбата. От дирекцията уточняват, че при достигната цена от почти 10 000 лв. не е логично стопанин да продаде такъв кон за месо, тъй като изкупната стойност в кланиците е между 3 и 4 лева за килограм живо тегло.
Подробен репортаж с участници в търга, победители, пълни списъци с цените на всички коне, интервюта със служители на СДВР и интересни факти от процедурата гледайте в предаването Конете на България, тази сряда от 21:00 ч.



