1. Начало
  2. Новини
  3. Животновъдство
  4. Министерството на земеделието предприема стъпки за облекчаване на търговията със свине

Министерството на земеделието предприема стъпки за облекчаване на търговията със свине

Създадена е работна група за анализ на АЧС и възможностите за обособяване на зони за износ на живи животни

Министерството на земеделието и храните (МЗХ) създаде работна група за анализ на настоящото състояние на АЧС в страната и възможностите за обособяване на зони около свиневъдни ферми, които да бъдат включени в „ограничителна зона I“. Това обяви заместник-министърът на земеделието проф. д-р Крум Неделков по време на първото заседание на групата.

Работна група за анализ на АЧС и търговията със свине

В заседанието участваха представители на браншови асоциации, главният ветеринарен санитарен инспектор, експерти от МЗХ и Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).

„Тази работна група има за цел да разглежда различните подходи, за да се формира становище, което да бъде изпратено към Европейската комисия. Необходимо е да обсъдим обособяването на зони около свиневъдните ферми, които при изпълнение на изисквания могат да бъдат включени в ограничителна зона I“, заяви проф. Неделков.

Цели на инициативата

По този начин ще се създадат условия за:

  • Облекчаване на режима на търговия и износ на българска свиневъдна продукция;
  • Гарантиране на високо ниво на биосигурност;
  • Ограничаване на риска от разпространение на заболяването.

Предложения от сектора

Представителите на бранша изразиха благодарност към ръководството на Министерството за предприетата инициатива и за това, че за първи път се обръща необходимото внимание на проблема и се търсят конкретни решения. Сред предложенията на сектора е разработването на национална методика за регионализация, която да подпомогне процеса на оценка.

Контрол върху търговията с живи свине

По време на срещата беше разгледана и необходимостта от оценка на епизоотичния риск и определяне на подходящи критерии за промяна на зоналния статут на дадени територии.

Проф. д-р Крум Неделков информира, че вече е засилен контролът върху обявите в интернет сайтове за продажба на живи свине, които се предлагат в нарушение на нормативните изисквания. „Целта е да се предотврати нерегламентираното движение и търговия с животни и да се ограничи рискът от разпространение на АЧС“, каза още зам.-министърът.

Следващи стъпки

Страните в срещата се обединиха около решението анализът и обсъжданията да продължат, след което да бъде формулирано общо предложение, което да бъде представено пред Европейската комисия.  

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.