Цвеклото е култура, която се напада от голям брой неприятели


Към средата на месеца се прави първото подхранване на посевите от цвекло, като за целта се използват 10-12кг/дка амониева селитра. Непосредствено след подхранването се извършва и втората междуредова обработка. Тя се прави с култиватори на дълбочина 8-10 см.
Около две седмици след втората се прави и третата междуредова обработка на дълбочина 7-8 см, като при всяка обработка се осигурява необходимата защитна зона, за да не се повредят корените на растенията.
През месец април сивия царевичен хоботник масово напада цвекловите посеви. При такова нападение се използват посочените при обикновения цвеклов хоботник препарати (виж м. март).
Цвеклото е култура, която се напада от голям брой неприятели които могат да окажат голямо влияние за формирането на добива и затова трябва да се извършват редовни обследвания и при необходимост да се провежда химична борба с одобрените за целта препарати.
Други неприятели по цвеклото са: Сив цвеклов хоботник, Цвеклови щитовки, Цвеклов молец, Зимна нощенка (Зимен сив червей ), Нощенки, видовете цвеклови бълхи, Коренова цвеклова въшка, листни въшки и др.
Сив цвеклов хоботник
Цвеклова щитовка
Цвеклов молец
Зимна нощенка (зимен сив червей) - възрастно и ларви
Цвеклова листна въшка
- Опасни отпадъци ще бъдат събирани в общините Варна и Добрич от октомври
- Земеделските производители настояват за приемане на мерки и механизми за реална защита на българското производство
- Полша не се притеснява от санкции от страна на Брюксел
- ЛЗС София проведе годишен инструктаж по лесозащита със стопани на гори
- Горските власти следят горския пожар в Северна Гърция