1. Начало
  2. Новини
  3. Горско стопанство
  4. Тази година калкан ще могат да ловят само кораби, оборудвани с проследяващо устройство

Тази година калкан ще могат да ловят само кораби, оборудвани с проследяващо устройство

Промяната ще доведе до увеличаване на сивия сектор, смятат рибари от Добруджанското крайбрежие

Тази година калкан ще могат да ловят само кораби, оборудвани с проследяващо устройство. Това съобщиха пред "Стандарт" дългогодишни рибари от Добруджанското крайбрежие, цитирани от "Стандарт". Според Борис Петров - стар морски вълк от Шабла, промяната ще доведе до увеличаване на сивия сектор. "По-голямата част от рибарите, които от години се препитават с улов, нямат възможност да инвестират в оборудването, което се изисква. И затова ще минат в сивия сектор", смята Петров. Според него само собствениците на големи риболовни кораби ще могат да закупят и монтират проследяващо устройство, за да ловят калкан. Тази година по-малко добруджански рибари имат квоти за калкан. Скъпата деликатесна риба в момента е разрешена за улов. Но за да се излезе в морето, не е достатъчно само вълнението да е слабо. Нужно е корабът да има проследяващо устройство, за да бъде постоянно под контрол. Тези изисквания ще вдигнат цената на калкана, категорични са морските вълци. И припомнят, че миналата година килограм от деликатесната риба е струвал 25-30 лв.

Освен на калкан сега е и сезонът за улов на черноморската акула, която също се слави с добрите си вкусови качества. За нея обаче е нужно да се плати лиценз за парагати - уред, с който се лови акула.

Чакат разрешение за рапаните

Очаква се от тази година да бъде разрешено и траленето на морското дъно за рапан. Площите ще се определят от специалисти от Института по океанология във Варна. Право да тралят в определените терени обаче ще имат само кораби, които са с монтирани проследяващи устройства. Рибарите от Добричко се притесняват, че това съвсем ще наруши екосистемата на морското дъно и ще прогони рибата, която миналата есен ги зарадва с изобилие. Всички рибари са убедени, че и сега дъното се трали, както и че ще има много незаконни ловци на рапани, но залавянето и доказването на нарушение ще бъде трудно. Рапанът е атрактивна морска култура за легални и нелегални водолази и риболовци, защото много се търси в чужбина. Цената му варира между 1 и 1,20-1,30 долара за килограм, според големината, казват рибарите. Те са убедени, че в сектора има лобита. И припомнят като пример, че миналата година във Варна е убит, и то показно, млад мъж, занимаващ се именно с улов и износ на рапани.

Броят шараните през 3 месеца

Производството на шарани ще се проверява през три месеца. Мониторинг ще има и за останалите аквакултури, които се произвеждат във ферми у нас. Това каза шефът на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури Драгомир Господинов. Проверката за количествата произведена риба са във връзка с твърдения от страна на браншовици, че у нас има свръхпроизводство на определени видове, което води до срив на цените. Проверка дали това твърдение е истина започна по Никулден. Резултатите от нея показват, че свърхпроизводство в страната няма на нито един от видовете, за които имаше подобни съмнения. Преброяването е направено от Националния статистически институт.

Целия материал четете в рубрика Актуално на портала...

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.