1. Начало
  2. Новини
  3. Институции
  4. Към февруари 2016 по линия на директните плащания са разплатени 816,5 млн. лв., а до края на настоящия месец 827 млн. лв.

Към февруари 2016 по линия на директните плащания са разплатени 816,5 млн. лв., а до края на настоящия месец 827 млн. лв.

МЗХ публикува разяснения във връзка с Индикативен график за директни плащания

По повод постъпили въпроси на земеделски стопани, свързани с публикувания от Държавен фонд „Земеделие“ – Разплащателна агенция (ДФЗ-РА) индикативен график за плащания за Кампания 2016, МЗХ инфорира, че няма забавяне на оторизациите.

Съгласно разпоредбите на приложимото законодателство (чл. 75 от РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 1306/2013 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА) плащанията по схемите за подпомагане се осъществяват от 1 декември до 30 юни на следващата календарна година. Плащанията не се извършват преди да са приключили проверките на условията за допустимост.

Въпреки това всички усилия на ДФЗ-РА и МЗХ са насочени към ускоряване на обработката на заявленията и финализиране на плащанията.

Важно е да се отбележи също, че в представения индикативен график е заложено основните разплащания /оторизации/ по схемите и мерките за директно подпомагане да приключат в рамките на май 2017 година. Това е с месец по-рано спрямо 2016г.

За сравнение, към февруари 2016 по линия на директните плащания са разплатени 816,5 млн. лв., а до края на настоящия месец сумата е повече от 827 млн. лв.

Ето и основните причините за настъпилите промени в публикувания сега график, спрямо миналагодишния:

  • Прилагането на директните плащания (нотифицирани са над 20 различни схеми и мерки за подпомагане) е сложен процес и е свързан с обработка на специализирана информация, постъпваща от различни институции и организации. Тази информация се използва в хода на извършваните от ДФЗ – РА проверки. Периодите на изплащане зависят от предоставянето както на финалния слой „Площи, допустими за подпомагане”, така и на всички специализирани слоеве, свързани с прилаганите схеми и мерки за Кампания 2016.
  • Реформата в ОСП промени изцяло в полза на кандидатите алгоритмите за изчисление на сумите за подпомагане и създаде нов модел за налагане на санкции, които се въвеждат от ДФЗ –РА - т. нар. система „Жълт картон“. Системата предвижда намален размер на административните санкции, но се въвежда и проследяването им в следващите кампании.
  • Директните плащания се обвързват с механизма „Финансова дисциплина“ – досега прилаган единствено в „старите“ страни членове на ЕС;
  • Плащанията от европейските земеделски фондове подлежат на постоянни проверки от структури на ЕК, като препоръките налагат въвеждане на допълнителни контроли по заявленията на стопаните преди оторизация на средства за кампания 2016. В противен случай съществува риск от налагане на санкции на България;
  • Важно е да се отбележи, че от началото на март стартира и приемът на заявления за подпомагане за Кампания 2017 с въвеждане на нови схеми и допълнителни изисквания към тях.

Към момента ДФЗ и МЗХ са съсредоточили усилията си както за навременно стартиране на кампания 2017 за прием на заявления, така и при подготовката за извършване на оторизации.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.