1. Начало
  2. Новини
  3. Институции
  4. Създава се работна група за хранителната банка

Създава се работна група за хранителната банка

Всяка година в България се унищожават около 400 хил. това храни, а същевременно 360 хил. българи са на ръба на оцеляването

Премиерът Бойко Борисов стои твърдо зад инициативата за създаване на хранителна банка в България и за законодателното и нормативно регламентиране на дейността й, за което ще бъде създадена правителствена работна група. Това съобщи министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов на дискусия за изграждането на хранителни банки в България. Форумът беше организиран от вестник „Труд” във връзка с акцията на изданието „Да спасим храната, да не я горим”. В срещата освен министър Найденов, участваха заместник- министърът на финансите Владислав Горанов, директорът на Българската Агенция за безопасност на храните (БАБХ) д-р Йордан Войнов, представители на регистрираната наскоро хранителна банка, на производителите и на големите търговски вериги.

В работната група ще участват експерти от Министерство на земеделието и храните, Министерството на финансите, БАБХ,  Министерство на труда и социалната политика и на Министерство на енергетиката и туризма. Трябва всички да обединим усилията си, за да може хранителната банка да се случи, каза министър Найденов.

Хранителната банка е механизъм за осигуряване на храна за социално слаби и за намаляване на разхищенията. Тя е партньор както на държавата, така и на бизнеса при оползотворяването на годна за използване храна, която не се употребява. Освен това тя има голяма роля при кризи и бедствия, каза шефката на българската хранителна банка Мариана Бракалова.

Представителите на търговските вериги и на производителите на храни посочиха като основен проблем пред даряването на храна в банката това, че за дарените храни се дължи ДДС, а за унищожаването им не се дължи.  Зам.-министър Владислав Горанов обясни, че е сложно да отпадне ДДС за дарените в банката храни, но има други механизми, за да се стимулира предоставянето им в банката. Той призова хранителния бизнес и търговските вериги да съберат данни за количествата бракувани храни и световния опит в оползотворяването им. „Можем да помогнем не само с ДДС, нека не приравняваме всичко  към този данък”, призова министър Найденов. Той посочи, че до момента на практика държавата е субсидирала екарисажите за изгарянето на храните с изтекъл срок на годност. Тази възможност обаче вече отпада и екарисажите вероятно ще увеличат таксите за бизнеса, така че скоро ще стане изгодно да се даряват храните, вместо да се унищожават. Министърът посочи още, че в момента социално слабите се подпомагат с храни по линия на програма „Благотворителност” на ЕС, но най-вероятно тази програма ще приключи от 2014 г., така че хранителната банка ще е необходима.

Всяка година в България се унищожават около 400 хил. това храни, а същевременно 360 хил. българи са на ръба на оцеляването. Държавата и бизнеса трябва да намерят начин за решаване на този проблем, каза главният редактор на в. „Труд” г-жа Светлана Джамджиева. Та призова работната група да бъде сформирана до Великден.  Нека на 1 май отново да се срещнем, за да видим до къде сме стигнали с работата по този проблем, каза г-жа Венелина Гочева от Издателския борд на „Вестникарска група България”.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.