1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Опазване на природата и устойчиво развитие на селските райони – печеливша връзка в българо-швейцарски проект

Опазване на природата и устойчиво развитие на селските райони – печеливша връзка в българо-швейцарски проект

Снимка:

4 790 000 швейцарски франка за дейности в девет зони от Натура 2000 в Западна и Централна Стара планина

С представяне в Министерство на земеделието и храните (МЗХ) беше даден старт на българо-швейцарския проект „Да свържем опазването на природата с устойчивото развитие на селските райони“. Четири швейцарски и седем български партньори (включително и МЗХ) са ангажирани в изпълнението му на територията на девет зони от мрежата Натура 2000 в Западна и Централна Стара планина.

Проектът е на обща стойност 4 790 000 швейцарски франка и се финансира от Българо-швейцарската програма за сътрудничество. На представянето в МЗХ присъстваха посланикът на Конфедерация Швейцария Н. пр. Регина Ешер и заместник-министърът на земеделието и храните у нас г-жа Светлана Боянова.

Посланикът на Швейцария у нас акцентира върху водещата цел на проекта – да покаже връзката между опазването на природата и устойчивото развитие на селските райони в територии с висока природна стойност, която е доказано печеливша. Ползата от нейното съхранение и поддържане е както за бизнеса на местните хора, така и за околната среда .

„Това е проект, който съответства на политиката на МЗХ и правителството на България“, изрази позицията си и зам.-министър Боянова. По думите й много е важно да обърнем внимание на три аспекта от неговите инициативи. Първият е популяризирането и прилагането на екосистемните услуги или каква е реалната цена на съхранената природа. Другият е свързан със създаването на добра среда за развитие на фермерите, ангажирани с местни бизнес инициативи, така че техните екологични продукти и услуги да получават по-висока цена, която след подобрено качество и приложен маркетинг да нараства поне с 15%. Важна е и подкрепата на гражданското общество, за да се осигури устойчиво развитие на природните ресурси, отбеляза зам.-министър Боянова.

България е сред държавите членки на ЕС с най-висок процент запазени територии, включени в Паневропейската мрежа Натура 2000, но това богато наследство трябва да бъде запазено и да носи ползи на местните общности, за да продължават да го управляват устойчиво, заяви Стоилко Апостолов от Фондация за биологично земеделие „Биоселена“ – един от партньорите по проекта.

Целия материал четете в рубрика Актуално на портала...

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.