1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Трябва ли да се използват животните за козметични нужди

Трябва ли да се използват животните за козметични нужди

Европейската директива за козметични продукти въвежда забрана за тестването им върху животни от 2009 г. насам

Изпробването на козметични продукти и съставки върху животни беше във фокуса на Световния ден за защита на опитните животни - 24 април предаде vesti.bg. Ежегодно в страните от Европейския съюз се продават над 5 млн. козметични артикула, всеки от които е тестван за евентуално вредно въздействие върху човека и околната среда. Въпреки че расте броят на компаниите, които предпочитат нови, по-надеждни и по-хуманни методи, голяма част от производителите разчитат на традиционните опити с мишки, плъхове, морски свинчета, зайци и дори кучета и прасета.

Европейската директива за козметични продукти въвежда забрана за тестването им върху животни от 2009 г. насам, припомня фондация "Четири лапи". Не е разрешена и продажбата на стоки, произведени извън ЕС, чиито съставки са били изпробвани върху животни. Забраната обаче не се отнася до някои тестове за токсичност, за които е въведен гратисен период, изтичащ през 2013 г. Природозащитниците се опасяват, че той може да бъде удължен.  Забраните в директивата срещат сериозен отпор от козметичната индустрия.

"Четири лапи" призовава на този етап потребителите да купуват само козметика, на която ясно е обозначено, че не е изпробвана върху животни, както и да връщат други продукти, като обясняват в писмо до компаниите мотивите си. Законът за защита на животните в САЩ (Animal Welfare Act) изисква всички лаборатории да дават отчет относно броя на използваните в опити животни. Това обаче не се отнася до видове като мишки, плъхове и птици, които участват в между 85 и 90% от всички експерименти, твърди организацията за защита на животните ПЕТА. Според нея поради липсата на коректна статистика числата в САЩ варират, но се измерват в милиони.

Голяма част от компаниите за домашни и козметични продукти пълнят стомасите на животните с тях, втриват ги в кожата им, пръскат ги в очите им, карат ги да ги вдишват, натуралистично описва ситуацията организацията. Благотворителни здравни фондации като March of Dimes в САЩ използват дарения от частни лица, за да финансират подобни експерименти, а американската агенция за контрол на храните и лекарствата изисква ефектът на всички нови лекарства да се изпробва върху животни. Според ПЕТА обаче животните са много различни от хората, което прави тестовете с тях ненадеждни и опасни и за самите нас. Нови експериментални методи, като компютърни симулации, клетъчни култури и човешки изследвания, са по-евтини и много по-хуманни, твърдят природозащитниците. За тази кауза работят много организации по света, като например "Спрете експериментите с животни".

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.