1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Успешен Проект за подпомагане на горския сектор осъществи Изпълнителната агенция по горите

Успешен Проект за подпомагане на горския сектор осъществи Изпълнителната агенция по горите

Снимка:

Оползотворен е безвъзмезден ресурс от Фонда за институционално развитие на Световната банка

Заключителен семинар по Проекта в подкрепа на институционалната реформа в горския сектор, финансиран безвъзмездно от Фонда за институционално развитие на Световната банка и изпълняван от Министерство на земеделието и храните (МЗХ) и по-конкретно от Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) се проведе днес в земеделскота ведомство.

В семинара участваха представители на МЗХ, ИАГ и регионалните дирекции към нея, Държавните горски предприятия, браншови и неправителствени организации, горски предприемачи, профсъюзни организации, учени и други заинтересовани страни и институции от горския сектор.

В рамките на семинара бяха представени резултатите и извършените дейности по Проекта, който е на стойност 430 хил. щ. д. и се реализира в периода октомври 2010 – октомври 2012 г. Проектът на Световната банка в подкрепа на институционалната реформа в горския сектор (IDF № TF-096228) предоставя конкретна техническа подкрепа на Изпълнителната агенция по горите към Министерство на земеделието и храните с цел да завърши провеждащата се институционална реорганизация, да обучи основния персонал за подобряване на управлението на горите в страната и да подобри предоставянето на услуги. Той включва: разработване на обща визия и методи за повишаване на осведомеността; техническа подкрепа за процеса на институционална реформа, изграждане на капацитет и обучение.

Стартирането на Проекта е свързано с предоставяне на техническа помощ на ИАГ за успешното провеждане на институционална реорганизация и обучение за подобряване управлението на горите.

„Проектът в подкрепа на институционалната реформа се реализира успешно и подпомогна осигуряването на устойчиво и конкурентоспособно развитие на горския сектор в съответствие с принципите за многофункционално стопанисване на горите“, заяви инж. Красимир Каменов, заместник-изпълнителен директор на ИАГ и ръководител на Проекта.

 „Проектът е доказателство за успешното сътрудничество със Световната банка с цел ефективо управление и стопанисване на горския сектор в България. Ние сме изключително признателни за финансовата подкрепа в този важен за сектора период. Осъществяването на институционалната реформа е продължителен процес, който изисква усилията и отдадеността на всички заинтересовани страни и ние вярваме, че с този Проект беше даден силен старт за успешното реализиране на тази реформа“, отбеляза инж. Каменов.

Извършените дейности по Проекта в подкрепа на институционалната реформа в горския сектор обобщи  Йени Кацарска, координатор на Проекта. Тя акцентира върху факта, че са създадени редица документи, методики и информационни материали, които да подпомогнат в дългосрочен план успешното завършване на реформата и разработването на стратегически документи за управление на горския сектор. Г-жа Кацарска увери, че всички дейности са реализирани на изключително високо професионално ниво от утвърдени международни и български експерти и учени, с широко обществено участие и активно обсъждане с всички заинтересовани страни от сектора.

Благодарение на предоставената икономическа, правна и институционална експертна помощ са изготвени допълнения и препоръки към нормативната и поднормативната уредба. Разработени са и бизнес-модели за организацията, дейността и финансовото обезпечаване на новосъздадените държавни предприятия, включително и анализ на риска. Предложени са техники и инструменти за функционирането на държавните горски предприятия и за улесняване на диалога със заинтересованите страни. Основно внимание е отделено за определянето на инструменти, осигуряващи прозрачност и намаляващи в най-голяма степен възможностите за корупционни практики в сектора.

Друго направление от дейностите по Проекта е разработването на проект на методика и стратегически план за наблюдение и оценка на процеса на реформа и дейността на сектора като цяло. Благодарение на тези документи може да се проследява напредъка в постигането на стратегическите цели и необходимостта от предприемане на коригиращи мерки.

В рамките на Проекта в подкрепа на институционалната реформа е извършено обучение, за да се подпомогнат представителите на сектора при изпълнение на новите отговорности и задачи, определени им от Закона за горите. Обучението е проведено в 6 модула, дефинирани при активна дискусия с професинолните групи и заинтересованите страни. Проведено е обучение за ръководителите от сектора и са обучени обучители за предаване на получените знания в техните структури/организации.

В семинара участваха и частни горовладелци.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.