Глифозатът е най-масово използваният хербицид в света
От години екоорганизации апелират за ограничаване на употребата на глифозат в градските зелени пространства и хоби градинарството. В земеделието се ползва масово, като фермерите дори не знаят, че пръскат с глифозат, тъй като той участва като активно вещество в препарати с различни търговски наименования. Това коментира пред Агро ТВ Светла Николова, председател на сдружение „Агролинк".
Глифозатът е най-масово използваният хербицид в света и у нас. Той контролира едногодиши и многогодишни широколистни и житни плевели. Освен в земеделието, масово се използва в зелените градски пространства.
„В детските градини зелените площи също се пръскат с глифозат. В парковете – също, а децата отиват там да си играят. Хората не знаят за вредите. Не знаят, че глифозатът е в бирата, не знаят, че е в хляба, не знаят, че глифозатът е в майчиното мляко. Не знаят, че е навсякъде в тялото ни. Хората не знаят, че всички тези болести, които трупат през годините, включително и канцерогенни, могат да бъдат причинени от глифозат“, обясни Светла Николова.
Екоорганизации от години апелират за ограничаване употребата на глифозат в градски условия.
„Има вече много забрани за глифозата в над 40 страни. Във Франция, например, е забранено използването на глифозат дори и в частни бизнес центрове, които имат зелени площи.“
Попитахме: Можем ли до 2030 г. да намалим употребата на препарати за растителна защита, включително и глифозат в земеделието? Ето какво ни отговори Светла Николова:

„Ако се спазват принципите на интегрираното и устойчиво земеделие, дори да не е изцяло биологично, могат да не падат добивите. Но това е холистичен подход, с познания. Трябва да познаваш кои растения на каква почва се отглеждат. Почвата може винаги да се подобри. “
През новия програмен период на ОСП ще се насърчават екопрактики, които щадят околната среда, пчелите и биоразнообразието.