1. Начало
  2. Новини
  3. Растителна защита
  4. За свинския грип без паника

За свинския грип без паника

На коя информация да се доверим и доколко са основателни мрачните прогнози на специалистите

 

Малко след като опасността от пандемия на птичи грип отмина, човечеството е изправено пред нова опасност- свинският грип. Над 100 смъртни случая, стотици заразени в Мексико, Канада и САЩ, вече един и в Испания, отменени полети, стряскащи прогнози...

На коя информация да се доверим и доколко са основателни мрачните прогнози на специалистите? Само добре информирани и без паника можем да оценим ситуацията правилно.

Какво причинява свинския грип?
Причинителят, също както и на тормозещия ни всяка година обикновен грип, е вирус. Единственият вид, който причинява различни грипове, е от семейство Orthomyxoviridae и е познат в клиничната практика като грипен вирус А.

Неговите варианти и подтипове са няколко, като най-важните са причинителите на птичи, човешки, свински, конски и кучешки грип.

Свинският грип се причинява от подтипа H1N1
. Това е вирус, който обикновено върлува по свинете и по принцип не засяга хората. През цикли от няколко десетки години обаче се появяват мутирали форми, които могат да разболяват и хора. стотици заразени в Мексико, Канада и САЩ, вече един и в Испания, отменени полети, стряскащи прогнози...

Означенията на различните варианти грипни вируси е на основата на два протеина, изграждащи повърхността им: H - протеинът хемаглутинин, N - невраминидаза. Със съответната цифра се обозначава конкретната форма на протеина, която мутира по различен начин при различните щамове (разновидности).

Един от най-опасните мутирали щамове от подтипа H1N1 е известният причинител на испанския грип през 1918-1919 г., отнел живота на милиони хора по света. Все още не е известно със сигурност, но според учените сегашният грип, убил над 100 души в Мексико, не принадлежи към щама от този период.

Трябва ли да ни е страх?
Отговорът на този въпрос зависи от отговорите на други два: колко тежко се изкарва грипът и колко бързо се разпространява. До момента е известно, че много от жертвите в Мексико са млади хора, които по принцип не би трябвало да починат вследствие на грип.

Успокояващото е, че на територията на САЩ регистрираните случаи протичат по-леко. Специалистите все още работят върху оценката на сериозността на симптомите.

Какви са симптомите?
Неприятното е, че са почти неотличими от симптомите на обикновения грип: възпалено гърло, кашлица, главоболие, обща отпадналост, понякога диария. Само молекулни тестове могат категорично да докажат, че грипът е по-различен от обичайния. Ето защо консултацията с лекар е задължителна, а до доказване на H1N1 притесненията са неоснователни.

Възможно ли е свинският грип да дойде в България?
Теоретично да, но на практика опасността за момента е сравнително ниска. Все още не е ясно дали вирусът може да се предава от човек на човек. Резултатите са противоречиви, но изследванията продължават.

На фона на интензивното пътуване е възможно вирусът да се разпространи далеч от първоначалното му огнище. Летищните власти в Северна и Южна Америка разполагат с инфрачервени камери, засичащи възпаление на дихателните пътища и "подозрителните" пътници пътуват под карантина.

От какво зависи разпространението на вируса?
Най-вече от устойчивостта на мутиралия щам. Възможно е предаването от човек на човек заболяване да "заглъхва" поради неустойчивостта на вируса. Прескачане на частици от вируса от свиня на човек се е случвало и преди, като е възможно това да е "обучило" имунната ни система да го разпознава бързо и неутрализира.

За това доколко е устойчив вирусът изследванията също продължават. Независимо дали сте ваксинирани или не, опасността от заразяване е една и съща, защото в противогрипната ваксина не е включен елемент срещу H1N1.

Опасността от свински грип означава ли, че не трябва да консумираме свинско месо?
Няма опасност при консумация на свинско месо. Грипът се нарича свински, защото вирусът носи протеините, характерни за свинския грип.

Лечим ли е свинският грип?

Засега да. Вирусът е податлив при терапия с известни на медиците антивирусни препарати като "Тамифлу" и други подобни. Уговорката "засега" е поставена поради неизвестността, която поражда устойчивостта на сега разпространяващия се щам.

Възможно е, но не е задължително, вирусът да мутира така, че да е неподатлив на медикаментите, с които разполагаме в момента.

Защо съществува опасност от пандемия?
Отговорът тук, както и при събитията от преди година с птичия грип е, защото вирусът е нов. Известно е, че вирусите мутират, изменят се, а дори и малката промяна е достатъчна да станат неразпознаваеми за имунната ни система.

Примерът е ежегодният грип, който може отново да хванем, въпреки че сме го преболедували в минали години. В случая със свинския грип нещата са по-сериозни, защото част от него притежава характеристиките на вируса, причиняващ грип при свинете, докато друга част (участък от нуклеиновата киселина) е "заимствана" от щамове човешки грипни вируси.

Способността на вирусите да обменят генетичен материал помежду си прави новополучените форми изключително опасни. За тях човешката имунна система няма възможност за бърз отговор, което създава предпоставки за пандемия.

Доколко е сериозна опасността от пандемия от свински грип?
За разлика от годините 1918-1919, в настоящия момент системите за ранен контрол и оповестяване работят почти перфектно. Въпреки че вече повече от 100 души починаха, в световен мащаб се знае сравнително отрано за опасността, което не е факт за подценяване.

Разпространението на вируса е картирано, проследен е и първоизточникът. Още повече, че заради опасността от птичия грип здравните власти във всички държави, начело със Световната здравна организация, имат разработени мерки и планове за ограничаване на евентуални епидемични вълни, както и мерки за профилактика.

Вярно ли е, че планетата е пренаселена и една пандемия ще прочисти човечеството?
Учените са категорични, че за момента няма установена зависимост от честотата на възникване на опасност от различен вид пандемии в последните години и увеличаващата се численост на човешката популация.

Достатъчно е само да споменем, че през фаталния в епидемично отношение период 1918-1919 г. населението на планетата е било по-малко от 1 млрд. души (днес Земята е населена с над 6 600 000 000 души). /Green.Democrit.com

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.