Предстоят плащане по Еко-БРЕИ, кризисна помощ за царевица и слънчоглед и нови мерки за подкрепа на земеделските стопани
Министерството на земеделието и храните работи за авансово изплащане на 30% от обвързаната подкрепа по всички интервенции още в началото на есента. Това заяви министърът на земеделието и храните Пламен Абровски при обзор на актуалните теми в сектор „Земеделие“.
„Нашата амбиция е да направим нещо, което до този момент не е правено – да изплатим 30% авансово обвързаната подкрепа за всички интервенции. Надяваме се това да се случи още в началото на есента“, заяви министърът.
МЗХ вече поставя като приоритет ускоряването на плащанията по директните плащания и интервенциите от Стратегическия план. По Кампания 2026 са подадени 61 326 заявления, като се отчита и засилен интерес към екосхемите.
Приоритет е да не бъдат загубени средства по Стратегическия план
Заместник-министър Красимир Чакъров акцентира върху необходимостта наличният финансов ресурс по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023–2027 г. да бъде усвоен максимално ефективно до края на 2026 г.
Сред обсъжданите инструменти са прехвърляне на финансов ресурс между отделните интервенции и нормативни облекчения, които да позволят по-бързо разплащане.
Темата за риска от загуба на европейски средства вече беше поставена и на тематична работна група на МЗХ. Както Agro.bg писа, министерството обсъжда промени в Стратегическия план и преразпределяне на средства между интервенциите.
4,4 млн. евро предстои да бъдат изплатени по Еко-БРЕИ
За Кампания 2025 остава неизплатена една схема – „Екосхема за поддържане и подобряване на биологичното разнообразие и екологичната инфраструктура“ (Еко-БРЕИ), съобщи заместник-министър Янислав Янчев.
Очаква се Държавен фонд „Земеделие“ да изплати в най-кратък срок 4,4 млн. евро на допустимите земеделски стопани.
Интересът към тази екосхема продължава да расте – при Кампания 2026 по Еко-БРЕИ са заявени 33 741 ха от 5 879 кандидати.
Над 22 млн. евро за производителите на царевица и слънчоглед
През следващата седмица се очаква да започне приемът по кризисната мярка за земеделски стопани, отглеждащи царевица и слънчоглед, засегнати от сушата.
Общият финансов ресурс е над 22 млн. евро, като средствата се планира да бъдат изплатени до края на септември.
По-рано МЗХ публикува наредбата за спешната финансова помощ за производителите на царевица и слънчоглед, засегнати от сушата. Европейският ресурс е 7,4 млн. евро, като нормативната рамка допуска и допълнително национално финансиране до 14,8 млн. евро.
Подготвя се методиката за т.нар. „иранска помощ“
Заместник-министър проф. Крум Неделков съобщи, че се работи по окончателната методика за компенсиране на земеделските стопани за увеличените разходи за горива и торове, известна като „иранска помощ“.
Очакванията са мярката да бъде нотифицирана в кратки срокове, а приемът да започне в края на септември.
МЗХ вече уточни, че т.нар. „иранска помощ“ е отделен механизъм за извънредно подпомагане и не следва да се приравнява на прилаганата в предходни години „украинска помощ“.
Предстоят de minimis и помощта за газьола
В края на август се очаква да стартира и подпомагане по de minimis, с акцент върху животновъдния сектор. МЗХ вече обяви намерението си да използва допустимите механизми за допълнителна подкрепа на животновъдите чрез de minimis.
Паралелно предстои и Кампания 2026 по държавната помощ за отстъпка от стойността на акциза върху газьола, използван в първичното селскостопанско производство. Официално обявеният период за подаване на заявления е от 31 август до 25 септември 2026 г.
Актуалните намерения на Министерството очертават натоварен график за земеделските стопани през следващите седмици – от авансовата обвързана подкрепа и плащането по Еко-БРЕИ до кризисната помощ за сушата, de minimis и компенсациите за повишените разходи
Повече по темата вижте във видеото.



