1. Начало
  2. Новини
  3. Любопитно
  4. Ключова за България поправка на гласуването на новата Обща селскостопанска политика прие ЕП

Ключова за България поправка на гласуването на новата Обща селскостопанска политика прие ЕП

Снимка:

Националните пакети за директните плащания ще бъдат адаптирани

Европейският парламент прие ключова за България поправка по време на гласуването на новата Обща селскостопанска политика на ЕС за периода 2014 - 2020 година. Според гласуваното предложение на ЕНП, в новата ОСП се позволява на държавите членки да предоставят обвързано с производството плащане на животновъди, които не притежават по-голямата част от земята, която ползват, съобщиха от пресцентъра на ПП ГЕРБ.

Евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Мария Габриел каза, че европейските депутати гласуваха и за запазването на възможността страните членки да предоставят до 15% от националния пакет директни плащания на сектори, които са със икономическа, социална и екологична насоченост. Това означава, че в България вече ще могат да се дават субсидии за тютюнопроизводителите, овощарите, животновъдите и зеленчукопроизводителите. В този пакет попада и субсидирането на маслодайните култури, поясни още Мария Габриел от ГЕРБ.

По отношение на директните плащания, Европарламентът прие по-справедливо разпределение между страните членки, съобщи още Мария Габриел. Националните пакети за директните плащания ще бъдат адаптирани, така че за държавите членки с настоящо равнище от директни плащания на хектар под 70% от средната стойност за ЕС, увеличаването ще е с 30%. За държави членки с равнище на директни плащания между 70 и 80% от средната стойност, увеличаването ще е с 25%, а в тези държави членки, които получават повече от 80% от средното - с 10%. Вследствие на прилагането на новите механизми, през 2014 г. полученото равнище в нито една държава членка няма да бъде под 55% от средното за ЕС, и под 75% през 2019 г.

“Това не е стопроцентово изравняване на субсидиите, но е крачка към по-справедливото разпределение на еропейските средства между страните членки. Удовлетворена съм, че в следствие на поредицата от кръгли маси, на които се срещнах и разговарях със всички земеделци от цяла България, успях да реша макар и частично този техен проблем и да защитя техните приоритети и интереси пред Европа”, заяви още евродепутатът от ГЕРБ Мария Габриел.

Европарламентът прие и гласува и предложението на Комисията по земеделие за по-голяма гъвкавост между стълбовете - 10% от средствата от Втори стълб ще могат да се прехвърлят към Първи и 15% от Първи ще могат да се прехвърлят към Втори.

На гласуването в Страсбург евродепутатите приеха и предложената поправка на Мария Габриел, засягаща пчеларския сектор. Вследствие на промяната, институциите на ЕС и страните членки ще разработят и предложат нова, финансирана с европейски средства, схема за подпомагане на пчеларите. Основната промяна в новата схема ще е това, че субсидиите вече ще се плащат не за кошер, а за всяко отделно пчелно семейство.

„Убедена съм, че с гласуването на това предложение българските пчелари бяха справедливо защитени. По този начин българският мед вече ще може успешно да се конкурира на европейския пазар, а усилията на българските производители ще бъдат справедливо възнаградени”, коментира Мария Габриел от ГЕРБ.

Целия материал четете в рубрика Актуално на портала...

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.