1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Деградацията на почвата е обезпокоително явление в ЕС

Деградацията на почвата е обезпокоително явление в ЕС

През последното десетилетие зачестиха ерозията, запечатването и повишаването на киселинното съдържание на почвите

Деградацията на почвата е обезпокоително явление в ЕС. Между 1990 г. и 2006 г. най-малко 275 хектара бяха безвъзвратно загубвани всеки ден вследствие на запечатването на почвата – покриване на плодородни земи с непропусклив материал. Феномен, който годишно обхващаше 1000 km² или територия с размера на Кипър за десетилетие. Счита се, че причиняваната от водата почвена ерозия засяга 1,3 млн. км² в Европа — площ, 2,5 пъти по-голяма от територията на Франция. Деградацията на почвата нарушава способността ни за производство на хранителни продукти, за превенция при суши и наводнения, за спиране на загубата на биологично разнообразие и борба с климатичните промени. Това са някои от основните констатации на двата нови доклада относно политиката и научните аспекти в областта на почвите в Европа, представени от Европейската комисия, съобщиха от пресслужбата на ЕК.

Янез Поточник, комисар по околната среда, заяви: „Тези доклади подчертават колко е важно да пазим европейските почви, за да осигурим сигурността на снабдяването с висококачествени хранителни продукти и чиста подпочвена вода, здравословни места за отдих и ниски емисии на парникови газове. Ние трябва да използваме почвените ресурси по по-устойчив начин. Най-добрият начин да постигнем това ще бъде съвместен подход в целия ЕС. Комисията представи съответните законодателни предложения и се надявам, че нашите нови доклади ще подействат като сигнал за Съвета и Парламента да пристъпят към действие".

В докладите е изтъкната необходимостта от усилия за спиране на текущата деградация на почвите в Европа. През последното десетилетие зачестиха ерозията, запечатването и повишаването на киселинното съдържание на почвите, като се очаква тази тенденция да продължи, освен ако не бъде потърсено решение на проблеми, като растящата експлоатация на земята, неефективното използване на природните ресурси и запазването на органичните вещества в почвата. Според доклада относно политическите аспекти, пет години след приемане на Тематичната стратегия за опазване на почвите все още липсва систематичен контрол и защита на качеството на почвите в Европа. Това означава, че актуалните действия не са достатъчни за осигуряването на подходящо ниво на защита на почвите в цяла Европа.

Целия материал четете в рубрика Актуално на портала...

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.