1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. До края на 2010г. ще бъде изработена стратегия за управление на водите

До края на 2010г. ще бъде изработена стратегия за управление на водите

От 13 млрд. лева инвестиции се нуждае водния сектор

Последните разчети на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) водният сектор в България сочат, че той се нуждае от 12.6 млрд. лева инвестиции. Към момента почти без изключение водните съоръжения и инфраструктурата са в незадоволително, а на места - и в окаяно състояние. Това каза министърът на околната среда и водите Нона Караджова на конференция за стратегическата инфраструктура в столицата предаде  mediapool.bg.

Нужните средства ще дойдат от европейските фондове, от заеми, от бюджета, потребителски такси и публично-частни партньорства. Големият проблем обаче остава управлението на водите и ВиК-инфраструктурата в България, продължава констатацията. В момента няколко министерства, агенции, търговски дружества, общини и областни управители си поделят различните отговорности по отношение на водните ресурси. Всяко от ведомствата трябва да представя под някаква форма своя визия за бъдещето на сектора.

До края на 2010г. ще бъде изработена стратегия за управление на водите, като в момента в екоминистерството тече процедура по избор на изпълнител на документа. Има две основни идеи за бъдещето на водния сектор – едната - четири държавни компании, които да управляват водните обекти на принципа на сега действащите басейнови дирекции, втората - една ВиК-компания по модела на "Българския енергиен холдинг", която да окрупни сектора. Ще се направи финансова обосновка на различните модели и ще се избере най-добрият от тях, каза Караджова. Докато се работи по поредната стратегия и се премине към изпълнението й, ще минат години, призна Караджова. МОСВ одобри плановете за управление на речните басейни. По-късно от ведомството на Нона Караджова съобщиха, че са утвърдени първите планове за управление на речните басейни от четирите басейнови дирекции под шапката на МОСВ. Те са изпратени на Европейската комисия за одобрение.

Според Закона за водите управлението на водите, водните обекти и ВиК-системите се осъществява на базата на плановете за управление на речните басейни. Те са основният документ за управление на водите от съответната басейнова дирекция през следващите шест години. Извършените оценки показват, че от 936 водни обекта в страната, 451 са в добро състояние и 485 - в лошо. Програмите от мерки до 2015 г. са основна част на плановете. Именно за тяхното изпълнение са необходими 12.6 млрд. лева инвестиции. Най-неотложните мерки предвиждат да се подобри състоянието на около 20% от водните обекти в лошо състояние, като в случаите на трудности срокът за ремонти е отложен до 2021 или 2027 г. Държавата тегли заем от 81 млн.евро за четири язовира.

Правителството реализира по-сериозни инвестиции във водния сектор със средства от държавно-гарантирани заеми, стана ясно още в сряда. Кабинетът предложи на Народното събрание да ратифицира споразумение с Международната банка за възстановяване и развитие (МБВР) за заем от 81 млн. евро. Държавата ще добави още 20 млн. лева и със средствата ще бъдат завършени язовирите "Нейковци", "Пловдивци" и "Луда Яна", както и пречиствателните станции към тях. Съоръженията ще осигурят качественото водоснабдяване на Трявна, Мадан, Рудозем и Панагюрище. Ще се извърши и рехабилитация на язовир "Студена", който е основен водоизточник за Перник и е в експлоатация повече от 60 години. С част от средствата ще се изготвят 48 регионални и 40 градски генерални планове за развитието на водоснабдяването и канализацията. Предвидени са и средства за подготовката на проекти и тръжни документи, извършване на строителен надзор, одити и консултантски услуги. Проектът ще се изпълнява в периода 2010-2015 г., а погасяването на заема ще става между 2017 г. и 2028 г.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.