1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Проект за спорен ВЕЦ край Рилския манастир остана без финансиране

Проект за спорен ВЕЦ край Рилския манастир остана без финансиране

Снимка:

ЕБВР отказа да финансира проект за малка водноелектрическа централа на река Илийна

Европейската банка за възстановяване и развитие се отказва от намерението си да финансира проект за малка водноелектрическа централа на река Илийна в Рила. Представители на банката, цитирани от WWF са потвърдили взетото решение и са го мотивираха с "технически и екологични причини". 

Спорният проект, който трябваше да се финансира чрез Международния фонд „Козлодуй“ засяга Природен парк „Рилски манастир“ и би имал пагубен ефект върху биоразнообразието в едни от най-красивите райони на Рила. За предпазване на природата от унищожителното въздействие на този ВЕЦ през годините усилия полагаха редица организации  като Сдружение за дивата природа „Балкани“, риболовно сдружение „Балканка“, Банкуоч и др.

Решението на банката е положителна стъпка, но все пак не дава пълна гаранция, че реката няма да бъде унищожена, ако се намери друго финансиране се опасяват от WWF. Според организацията пълната отговорност за спирането на подобни проекти е на Министерството на околната среда и водите, което за съжаление не провежда ясна политика в това отношение. Напротив, подкрепя опитите на инвеститори да издействат разрешителни в нарушение на правилата и процедурите.

Според природозащитниците ПП „Рилски манастир“ не е единственият, заплашен от ВЕЦ.

Само в последните дни нашумяха два случая, в които ВЕЦ унищожиха живота в българските реки. Медиите съобщиха за изцяло унищожени риба по поречието на реките Ботуня и Струма, причинени от ВЕЦ в две защитени зони от Натура 2000, обявени именно за опазването на тези реки - Билерниците и Земен. Припомняме, че още преди няколко месеца риболовно сдружение „Балканка“ предупреди МОСВ и дори министър-председателя за увреждането на природата на Струма от ВЕЦ „Пчелина“, но мерки не бяха взети.

Според WWF санкциите са нищожни, в сравнение с печалбата на инвеститорите. От организацията дават пример за това с глобата от 2 000 лева, наложена за доказаното унищожаване на живота в продължение на 30 километра от река Искър от ВЕЦ Лакатник през 2008. При цените, на които Националната електрическа компания изкупува произведената електроенергия, е ясно, че централата ще възстанови тази сума за часове. Единственото ефективно решение според екоактивистите е незабавно отнемане на разрешителните на подобни централи и мораториум върху реализацията на ВЕЦ докато се изработи необходимата нормативна уредба и стратегическа оценка.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.