1. Начало
  2. Новини
  3. Институции
  4. Проекти на родни природозащитни организации отличени сред най-добрите в Европа

Проекти на родни природозащитни организации отличени сред най-добрите в Европа

Награда на ЕК за „социално-икономически ползи“ на „За Балкана и хората“

Проекти на природозащитните организации Зелени Балкани – Стара Загора, WWF, БФБ и Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) – членове на Коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България“, са сред 27-те, отличени от Европейската комисия като „Най-добър ЛАЙФ проект 2016“ в категорията „Природа“. Церемонията се проведе във вторник вечер в Брюксел, в рамките на ежегодната „Зелена седмица“ на Европейската комисия.

"Гордеем се да попаднем сред най-добрите проекти в категория „Природа“ на Европейската комисия, защото за по-малко от пет години успяхме да постигнем основната си цел – възстановихме белоглавия лешояд като гнездящ вид в Стара планина, където видът беше изчезнал за повече от 50 години. Внесохме и освободихме 210 белоглави лешояди, през 2015 г. видяхме с радост първото излюпено малко на свобода в района на Врачански Балкан, а година след успешното приключване на проекта, може да се похвалим с две малки новосъздадени колонии: в Природен парк "Врачански Балкан" и в Източна Стара планина, и вече над осем малки, излюпени на свобода от родители, освободени в рамките на проекта. Установихме контакти със стотици фермери и животновъди; ветеринари, ловци; ученици, туристи и посетители”, разказва Елена Кметова, ръководител на единия от българските представители: "Възстановяване на популациите на едрите европейски лешояди в България” на "Зелени Балкани - Стара Загора". Проектът бе изпълнен заедно с Фонда за дивата флора и фауна и Дружеството за защита на хищните птици.

Сред отличените е и „Опазване и възстановяване на 11 типа природни местообитания край реки и 10 влажни зони в Натура 2000 места в българските гори“ на Изпълнителна агенция по горите, WWF и дирекциите на 10 природни парка. „За четири години разработихме  програми за възстановяване на 13 вида редки растения, с повечето от които никой не беше работил, върнахме ги в четири природни парка, възстановихме горски местообитания на площ от над 800 дка в седем природни парка и за първи път отгледахме над 1400 дка млади гори в Странджа, припомня Веселина Кавръкова, ръководител на WWF България.

Успяхме благодарение на подкрепата на Изпълнителната агенция по горите, на природните паркове и на много доброволци, организирахме най-големите почиствания на природните паркове в три поредни години с участие на 9400 души, които събраха 36 тона отпадъци. Учехме се, изпробвахме нови методи – събрахме изключително ценен опит – живото наследство на проекта, споделя Катерина Раковска, ръководител на проекта от WWF.

Проектът LIFE+ „Живот за Бургаските езера“ е третият награден проект от България. Той е реализиран от БДЗП в партньорство с община Бургас, Черноморски солници АД, Българска фондация Биоразнообразие и Кралското дружество за защита на птиците (Великобритания). Целта на проекта е осигуряване на дългосрочно опазване на три защитени зони от мрежата Натура 2000 и пет приоритетни видове птици – къдроглав пеликан, малък корморан, голям воден бик, тръноопашатата и белооката потапница, както и устойчиво управление на техните местообитания. Екипът на БДЗП, с помощта на партньорите по проекта, възстанови 4 ха открити водни площи в ЗМ „Пода“, изгради 11 изкуствени острови за гнездене на птиците във влажните зони около Бургас, ремонтира 14,5 км диги и валове в поддържан резерват „Атанасовско езеро“ и обезопаси 8,7 км опасни за птиците електропроводи до Атанасовско езеро. Усилията на природозащитниците бяха възнаградени - за първи път от 18 години насам малкият корморан отново гнезди в защитена местност „Пода“.

През месец май проект „За Балкана и хората“ в който участват четири от организациите от коалицията „За да остане природа в България“ беше отличен от Европейската комисия с наградата „Натура 2000“ в категорията „социално-икономически ползи“. Природозащитният проект „За Балкана и хората“ се изпълнява от български и швейцарски организации и получи награда лично от европейския комисар по околна среда Кармену Вела. До този момент по проекта „За Балкана и хората“ са подпомогнати 14 фермери, които произвеждат и продават качествени храни с висока добавена стойност (мляко и млечни продукти, месо, яйца, мед и др.), организиран е фермерски пазар в кв. „Борово“ в София, използват се мобилни витрини за директна продажба на различни изложения.

Всичко това е резултат от последователните действия на Фондация за биологичноbioselena_2_640 земеделие БИОСЕЛЕНА и нейния управител д-р Стоилко Апостолов, в ролята му и на координатор на проекта „За Балкана и хората“, в партньорство с Българското дружество за защита на птиците, Асоциацията на парковете в България и Българска фондация Биоразнообразие. Така експертите им отварят вратата за щадящото природата поведение и съчетано с произтичащ от ресурсите й поминък за местните хора подкрепени финансово от самия проект.

Чрез Програмата за подкрепа на бизнеси, щадящи природата са финансирани 3 различни бизнеса, а 2 нови бизнес планове са одобрени наскоро. С помощта на българския офис на WWF са разработени 1 обществена и 4 частни схеми за плащания за екосистемни услуги (ПЕС). Тествани са модели за генериране на приходи за услуги, предоставяни от защитени територии.

Автор: Мариела Илиева

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.